Kredyt samochodowy

Od dawna planujesz zakup nowego pojazdu? Wyjazd wakacyjny to dobry pretekst, aby wreszcie sfinalizować transakcję. Brak wystarczających środków wcale nie musi być bowiem przeszkodą do zakupu pojazdu – wystarczy zaciągnąć odpowiedni kredyt samochodowy. Sprawdź, jak wybrać korzystną ofertę.

Chociaż wielu Polaków deklaruje zakup pojazdu za gotówkę, ponad 40% rodaków decyduje się zaciągnąć kredyt samochodowy. Aby jednak bankowe zobowiązanie nie okazało się krokiem w stronę problemów finansowych, należy rozsądnie podejść do wyboru konkretnej oferty.

Kredyt samochodowy – nie tylko na auta fabrycznie nowe

Jeżeli planujesz zakup auta „z drugiej ręki”, wcale nie jesteś na straconej pozycji. Kredyt samochodowy można otrzymać na nowe i używane pojazdy – tak jest w większości banków. Udzielane są jednak na różnych zasadach, dlatego warto dokładnie przeanalizować co najmniej kilka ofert. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na wiele aspektów, które decydują o przewadze jednej opcji nad inną.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu na samochód?

Istnieje wiele parametrów określających dobry kredyt na samochód. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Można jednak wyodrębnić kilka najważniejszych cech kredytu, które warto wziąć pod uwagę.

  • Całkowity koszt kredytu do spłaty

Wybierając kredyt na samochód, należy porównać jego warunki finansowe. Trzeba uwzględnić nie tylko odsetki, ale również koszty bezodsetkowe wpływające na całkowitą kwotę kredytu do spłaty. Dlatego kredyty należy porównywać pod kątem RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Przykładowo, kredyt samochodowy AutoCash w ofercie Getin Banku to dwie różne wartości RRSO – 8,17% na pojazd nowy oraz 10,74% na auto używane.

  • Maksymalna kwota kredytu

Jeżeli zależy Ci na dopasowanym kredycie, zwróć uwagę na maksymalne kwoty. Może się okazać – szczególnie w przypadku zakupu nowego pojazdu – że bank oferuje kwotę niższą niż wartość samochodu.

  • Konieczność posiadania wkładu własnego

Wkład własny bywa dla kredytobiorców dużym obciążeniem – szczególnie, jeśli decyzja o zakupie auta zapada bezpośrednio przed wyjazdem wakacyjnym. Niektóre banki wymagają zaledwie 10% wkładu własnego (liczonego od wartości pojazdu), zaś niektóre nie narzucają na kredytobiorcę obowiązku jego wniesienia.

  • Szybkość uruchomienia kredytu

W przypadku, gdy zamierzasz nowym pojazdem wyjechać na wakacje, liczy się jak najkrótszy czas dopełnienia formalności. Wybierając ofertę banku, zwróć uwagę na to, jak szybko przebiega ścieżka decyzji i ile czasu może minąć do uruchomienia kredytu.

W niektórych bankach szybka ścieżka kredytowa pozwala na natychmiastowe dopełnienie formalności i wyjazd samochodem już po jednej wizycie w banku.

Pamiętaj, aby kredyt samochodowy był dopasowany również pod kątem wysokości rat. Dzięki temu spłata miesięcznego zobowiązania nie będzie wiązała się ze znacznym obciążeniem domowego budżetu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *