Magazyn-zewnetrzny

Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwach powoduje, że coraz więcej zadań przekazują one do realizacji firmom specjalistycznym na zasadzie outsourcingu. Dzięki temu mogą skupić się na realizacji głównych zadań biznesowych. Przykładem takiej tendencji jest outsourcing magazynu, dzięki któremu każdy przedsiębiorca może dysponować nowoczesnym magazynem w pełni odpowiadającym potrzebom bez konieczności ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych na realizację zadań magazynowych. 

Magazyn zewnętrzny — jaką rolę pełni w przedsiębiorstwie

Magazyn zewnętrzny to doskonały sposób na korzystanie z profesjonalnych usług magazynowych, które mogą polegać nie tylko na magazynowaniu towarów w klasycznym tego słowa ujęciu, ale również na korzystaniu z usług tzw. fullfilmentu obejmującego kompleksowe działania związane z bezpiecznym magazynowaniem, przyjmowaniem, konfekcjonowaniem i wysyłką towarów. W efekcie przedsiębiorstwo może przekazać znakomitą większość zadań magazynowych specjalistycznym firmom, które w jej imieniu przeprowadzą także procesy konfekcjonowania i wysyłki towarów.

Magazyn zewnętrzny może mieć różnorodny charakter i co więcej — jeden magazyn może pełnić funkcję magazynu miejskiego, magazynu przeładunkowego, magazynu celnego, magazynku dla e-commerce, a także magazynku krótko- lub długoterminowego. Kluczem do sukcesu jest możliwość składowania i zarządzania towarem zgodnie z potrzebami klientów. 

Jakie cechy powinien mieć magazyn zewnętrzny?

Składowanie towarów w magazynie zewnętrznym powinno być dostosowane do potrzeb i wymagań korzystających z niego klientów. Zatem zakres oferowanych usług może być bardzo szeroki i tym samym każdy taki magazyn może posiadać inne cechy. Warto jednak podkreślić, że wspólną cechą każdego z magazynów powinno być pełne bezpieczeństwo i monitoring obiektu oraz doświadczony zespół pracowników, którzy zapewnią oczekiwaną obsługę magazynową. Istotną cechą dobrego magazynu zewnętrznego jest także jego lokalizacja, która powinna zapewniać dogodny dostęp dla środków transportu.  

Jednocześnie logistyczny magazyn zewnętrzny, aby oferować szeroki zakres usług magazynowych odpowiadających na wysokie oczekiwania klientów, musi zapewniać wysokie standardy działalności, które w dodatku dają możliwość spersonalizowania usług dla poszczególnych klientów. Taką możliwość oferuje spersonalizowany system WMS, który pozwala na zarządzanie stanem magazynowym w sposób zdalny i jednocześnie umożliwia bezpieczne i optymalne sterowanie procesami logistycznymi w zakresie firmowego stocka. System WMS pozwala na szybką realizację zadań w zakresie:

  • przeładunku, 
  • przyjęcia i rozładunku towaru, 
  • paletyzacji wg zamówień lub etykiet,
  • bezpieczne składowanie towaru,
  • zmianę opakowania towaru,
  • wydanie towaru w celu dystrybucji (podpisane umowy z firmami kurierskimi i spedycyjnymi).

Zalety korzystania z magazynu zewnętrznego

Usługi magazynowe realizowane przez zewnętrzny magazyn logistyczny są nie do przecenienia dla każdego przedsiębiorcy. To powoduje, że coraz więcej firm decyduje się na taką formę outsourcingu. Rozwiązanie przy minimalnych kosztach daje możliwość korzystania ze specjalistycznych narzędzi i rozwiązań technologicznych, które pozwalają na oszczędności w zakresie czasu i środków generowanych na procesy magazynowe. Stworzenie własnego magazynu logistycznego, jego zabezpieczenie, wyposażenie oraz zatrudnienie pracowników o odpowiednich kwalifikacjach jest nie do udźwignięcia dla większości małych i średnich firm. Uwzględniając przy tym bogatą ofertę usług realizowanych przez takie centra logistyczne, w ramach których znajduje się zarówno składowanie, jak i przyjmowanie towaru, dekonsolidacja kontenerów, paletyzacja, konfekcjonowanie, a także przygotowanie towarów do wysyłki w tym kompletacja oraz sama wysyłka towarów w imieniu klientów zasadniczo ułatwia pracę hurtowniom, sklepom, całej branży e-commerce itp. Kluczowa jest tutaj elastyczność oferty usługowej, której zakres może być z łatwością dostosowany do potrzeb każdego klienta.  

źródło: symlog.eu