franczyza - pomysl na biznes

Czy wiesz, że w Polsce funkcjonuje ponad 2 miliony firm? Niestety, okazuje się, że prawie połowa zakładanych działalności już w pierwszym roku prowadzenia jest zamykana.

Wszystko dlatego, że praktycznie w każdej branży panuje dzisiaj ogromna konkurencja, a przedsiębiorcy nie zawsze mają środki na inwestycje. Właśnie dla takich osób szansą na osiągnięcie zawodowego sukcesu jest współpraca franczyzowa. Dowiedz się więcej o tym modelu biznesowym i sprawdź, jak generować zyski.

Czym jest franczyza?

Biznes franczyzowy to nic innego jak prowadzenie własnej działalności pod szyldem zewnętrznej marki. Przedsiębiorca, czyli franczyzobiorca podpisuje konieczną umowę z franczyzodawcą, zgodnie z którą biznes prowadzony jest na licencji.

Odpowiadając na pytanie, jak otworzyć biznes franczyzowy, musimy przyznać, że sama procedura rozpoczęcia takiej działalności nie jest zbyt wymagająca. Konieczne jest standardowe otwarcie działalności gospodarczej oraz podpisanie wyżej wspomnianej umowy. To w niej zapisane zostają wszelkie warunki, zgodnie z którymi franczyzobiorca będzie prowadził firmę.

Kto może skorzystać ze współpracy franczyzowej?

Masz pomysł na biznes, ale brakuje ci środków na jego otwarcie i „rozkręcenie”? Posiadasz odpowiednie kwalifikacje, wykształcenie, umiejętności i doświadczenie i czujesz, że przyszedł czas na prowadzenie własnego biznesu, ale nie chcesz tracić czasu na rozwój firmy, która zacznie generować pierwsze zyski dopiero później? Franczyza może okazać się strzałem w 10.

Jeśli nie masz doświadczenia w prowadzeniu własnej firmy, franczyzodawca ułatwi Ci nie tylko przebieg wszelkich procedur, ale wesprze również na każdym etapie funkcjonowania działalności. Możesz liczyć na spójne z marką wyposażenie placówki, asortyment czy materiały reklamowe i promocyjne. Co więcej, dostarczy Ci również kontakty do hurtowników i pośredników, a współpraca z nimi przebiegać będzie na podstawie wypracowanych już rabatów.

Śmiało można powiedzieć, że franczyzna przynosi „worek” korzyści. Jedyne, co musi robić franczyzobiorca, to działać zgodnie z ustaleniami współpracy franczyzowej. Nie musi jednak obawiać się małych zysków, bo wspiera go dobrze znana już marka i licencja, która gwarantuje szeroką pomoc w prowadzeniu działalności.

Franczyza znana w Polsce

Okazuje się, że model franczyzowy jest w Polsce coraz bardziej popularny. Z takiego korzystają przecież największe, światowe marki. Korzyści z franczyzy czerpią dwie strony umowy. Franczyzobiorca może liczyć na natychmiastowe zyski, bo prowadzi przecież biznes, którego wsparciem jest znana już marka. Nie traci więc czasu na uświadamianie potrzeb zakupowych potencjalnych nabywców. Franczyzodawca rozpowszechnia za to swoją markę, czerpie też zyski z prowizji, jaką otrzymuje od franczyzobiorcy.

W Polsce model franczyzowy znany jest już niemalże w każdej branży. Te najpopularniejsze firmy działają w sektorze bankowym oraz sektorze ubezpieczeń – na przykład Dom Ubezpieczeniowy Spectrum. Znane są również franczyzy w branży gastronomicznej i handlowej.

Artykuł powstał w oparciu o materiały merytoryczne ze strony: dus.net.pl