Czy transport multimodalny relacji Chiny-Polska oparty o ekspresowe pociągi towarowe może być tańszą alternatywą dla spedycji morskiej?

Dzięki nieustannej modernizacji sieci połączeń kolejowych opartej na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych transport kolejowy stał się bardzo korzystną opcją, która może swobodnie konkurować z innymi rodzajami transportu nie tylko na płaszczyźnie krajowej, ale i międzynarodowej oraz międzykontynentalnej. Czy zatem transport multimodalny wykorzystujący nowoczesne pociągi towarowe może konkurować z transportem morskim?

Co oferuje transport kolejowy?

Transport drogą kolejową staje się bardziej opłacalny – nie tylko w kraju, ale i za granicą. Dzięki współczesnym rozwiązaniom lokomotywy są o wiele wydajniejsze, przez co umożliwiają przewóz większej ilości ładunków. Jak dowodzą statystyki – coraz częściej bardziej rentowną decyzją okazuje się być przewóz szynowy, który małymi krokami wypiera transport drogowy. Dostosowując się do potrzeb klientów, zaczęto tworzyć wagony o różnym przeznaczeniu, są to między innymi wagony o budowie kontenerowej i platformowej, za pomocą których przetransportować można niemalże wszystko – od drobnych artykułów, po żywność, na towarach wielkogabarytowych kończąc.

Wspomniany wcześniej przeskok technologiczny w połączeniu z nowoczesną infrastrukturą kolejową i dogodną lokalizacją Polski na mapie Europy sprawia, iż nasz kraj stał się portem przeładunkowym wykorzystywanym przez resztę sąsiednich państw. Zmodernizowany szlak transportowy pomiędzy Azją i Europą umożliwia szybki tranzyt towarów z Chin do Polski – wszystko to za sprawą ekspresowych pociągów, które osiągają o wiele większe prędkości. W porównaniu do transportu drogą morską jest to niewątpliwie ogromną zaletą. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również niski koszt usługi oraz swoboda związana z przekraczaniem granic państw usytuowanych na Nowym Jedwabnym Szlaku.

Organizacja transportu – na własną rękę czy zaufać innym firmom?

Biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia, warto skorzystać z usług profesjonalistów. Wybór firmy spedycyjnej będzie tu sporym ułatwieniem – doświadczenie w tego typu operacjach pozwoli podjąć najlepszą decyzję co do sposobu transportu. Transport multimodalny opiera się na wykonaniu usługi poprzez użycie co najmniej dwóch środków lokomocji – w tym wypadku będzie to transport drogowy i kolejowy. Powołanie się na firmę zewnętrzną pozwoli na uniknięcie wielu niepotrzebnych emocji. Kompletowanie niezbędnej dokumentacji, znajomość przepisów prawnych czy uiszczanie opłat związanych z przepływem towarów pomiędzy państwami w całości spoczywa po stronie operatora firmy wykonującej zleconą usługę.

Statek versus pociąg. Co więc wybrać?

W tym miejscu warto zestawić ze sobą kilka podstawowych czynników wpływających na całokształt usługi. Po pierwsze czas realizacji zamówienia – dzięki szybkim składom szynowym i zastosowaniu transportu multimodalnego, średni czas tranzytu wynosi 16 dni – co ciekawe, ta sama usługa realizowana drogą morską może w zależności od kategorii towaru trwać nawet 3-4 razy dłużej. W przypadku kolei punktualność jest jej mocną stroną, nieco słabiej wypada tutaj transport wodny, który jest bardziej zależny od warunków pogodowych. W sytuacji, gdy każdy dzień zwłoki generuje za sobą dodatkowe koszty, wybór przewozu łączonego niesie ze sobą więcej korzyści. Na uznanie zasługuje też częstotliwość wykonywania tego typu połączeń – cykliczne kursy odbywają się kilka razy w tygodniu. W obu przypadkach koszt usługi jest do siebie porównywalny.

Na co zatem się zdecydować? Najstarszą formą transportu łączącą Chiny z Europą jest droga morska, na korzyść której przemawia niski koszt usługi i różnorodność przewożonego towaru. Do wad zalicza się przede wszystkim długi termin, który jest potrzebny do przebycia tej trasy, następnym minusem jest konieczność przeładunku towaru co również wpływa na czas dostawy. Alternatywą jest transport multimodalny oparty o ekspresowe pociągizbliżony koszt realizacji zamówienia i terminowość to mocne strony tego rozwiązania. Decydując się na wybór którejkolwiek opcji warto zaufać firmom spedycyjnym, które kompleksowo zrealizują dane zamówienie.

Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa