Wielu działających przedsiębiorców zastanawia się nad zakupem nowoczesnych sprężarek śrubowych, które posiadają napęd bezpośredni 1 : 1. Są to urządzenia, w których moc silnika jest przekazywana bezpośrednio przez sprzęgło na wbudowany zespół śrubowy kompresora przemysłowego. W wyniku czego, znacznemu ograniczeniu ulegają straty występujące w przypadku wbudowanego napędu pasowego lub też napędu działającego przy pomocy przekładni zębatej.

Co oznacza napęd 1:1 w przypadku kompresorów przemysłowych?

Sprężarki śrubowe z napędem bezpośrednim 1:1 to urządzenia bezawaryjne, innowacyjne technologicznie oraz wydajne w pracy. W przypadku zakładów przemysłowych, które zajmują się produkowaniem towarów lub też świadczeniem usług, ich właściciele bardzo często podejmują decyzję zakupową i wybierają tego rodzaju kompresory.

Jest to uwarunkowane tym, iż sprawność energetyczna tego sprzętu wynosi aż 99,9%, co wyróżnia tego typu kompresory przemysłowe na tle urządzeń z napędem pasowym lub też napędem poprzez przekładnię zębatą. Urządzenia z napędem bezpośrednim 1:1 są przystosowane do bardzo dużych obciążeń i mogą pokryć relatywnie wysokie ilości sprężonego powietrza, które są potrzebne do szybkiego i sprawnego zrealizowania cyklu produkcyjnego czy też świadczenia ogromnej ilości usług dla zainteresowanych nimi odbiorców.

Zasada działania sprężarek z napędem 1:1

Sprężarki śrubowe z napędem bezpośrednim 1:1 wyróżniają się sprawnym działaniem, nawet przy bardzo dużym obciążeniu, co dodatkowo nie jest uwarunkowane pobieraniem dużej ilości energii elektrycznej. Dlatego też, tego rodzaju urządzenia stają się coraz bardziej popularne w dużych zakładach produkcyjnych oraz firmach usługowych, w których zachodzi potrzeba obsługiwania nawet kilkudziesięciu klientów tygodniowo.

Technologia, która pozwala na wyeliminowanie strat energii elektrycznej polega na tym, iż w sprężarkach śrubowych z napędem bezpośrednim 1:1 nastąpiło przeniesienie momentu obrotowego z wału silnika na wał zespołu śrubowego. Do tego celu służy odpowiednio zaprojektowane sprzęgło. Ograniczenie prędkości obrotowej do prędkości obrotowej wału silnika wiąże się z zauważalnie niższym poborem mocy oraz wydłużoną żywotnością zespołu śrubowego urządzenia. Sprężarki śrubowe z napędem bezpośrednim 1:1 są przystosowane również do średnich zakładów przemysłowych, w których występuje zwiększone zapotrzebowanie na ilość wytwarzanego sprężonego powietrza w niektórych miesiącach w roku kalendarzowym.

Sprężarki śrubowe z napędem 1:1 wyróżniają doskonałe parametry technologiczne. To urządzenia o mocy od 37 do 315 kW i wydajności w granicach 6,72 do 48,72m3 / minutę. Tym, co wyróżnia tego rodzaju sprzęt, jest jego energooszczędność oraz system odzyskiwania energii cieplnej wskutek płytowych wymienników ciepła. Ta dodatkowa opcja to idealne rozwiązanie dla bardzo dużych zakładów przemysłowych, w których straty energii cieplnej kształtują się na bardzo wysokim poziomie, co negatywnie odbija się na działalności firmy.

Dla kogo  dedykowane są kompresory przemysłowe z napędem 1:1?

Urządzenia z napędem bezpośrednim 1:1 są dostosowane do pracy zespołowej i mogą wchodzić w skład parku maszynowego. Doskonale współpracują one z innymi sprężarkami, co wiąże się z ograniczeniem przymusu wymiany poszczególnych kompresorów przemysłowych i z ponoszeniem na ten cel kolejnych wydatków finansowych. Sprężarki z napędem 1:1 zostały zaprojektowane przez wiodące firmy, które od wielu lat działają w branży urządzeń dostosowanych do wytwarzania dużej ilości sprężonego powietrza. Ich unikalna konstrukcja wpływa, nie tylko na dłuższą żywotność i bezawaryjną, ciągłą pracę urządzenia, ale również wiąże się z najwyższą sprawnością we wszystkich klasach mocy sprężarki śrubowej z napędem 1:1. To sprzęty, które mogą być kompatybilne ze sprężarkami zmiennoobrotowymi, dzięki czemu zapewniają one idealne osiągi, maksymalną wydajność, a także redukcję strat energii elektrycznej bez względu na ilość wyprodukowanego sprężonego powietrza.

Zastosowanie obu tych urządzeń wpływa na ekonomikę działania systemu wytwarzania sprężonego powietrza, jak również ogranicza wydatki poniesione na zakup części eksploatacyjnych i zamiennych, ponieważ sprzęty te mają identyczną konstrukcję i podzespoły.

Źródło: Almig Kompressoren Polska – kompresory powietrza