mieszkanie-na-przedmiesciach

Wysokie ceny nieruchomości w wielu miastach w Polsce sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania na przedmieściach. Choć najczęściej wiąże się to z dłuższymi dojazdami do pracy, nie tylko pozwala oszczędzić na zakupie lokum, ale i zapewnia więcej spokoju. Żeby jednak nie żałować podjętego wyboru, należy się nad nim dobrze zastanowić. O czym warto pamiętać? Oto najważniejsze zasady zakupu mieszkania na przedmieściach

Mieszkanie na przedmieściach – kluczowe zasady wyboru

Zakup mieszkania to jedno z największych wyzwań życiowych. Żeby nie żałować podjętej decyzji, pod uwagę należy wziąć nie tylko możliwości finansowe inwestorów, ale i prowadzony styl życia, osobiste preferencje oraz przewidywania co do przyszłości. Niestety, w wielu przypadkach to wysokie ceny nieruchomości dyktują warunki. W efekcie część rodzin jest zmuszona do poszukiwania lokum na przedmieściach, gdyż koszty zakupu nieruchomości są tam odpowiednio niższe.

Wbrew jednak pozorom mieszkanie na przedmieściach wcale nie musi być utrapieniem. Wręcz odwrotnie. Stanowi świetną alternatywę dla zatłoczonego centrum. Żeby jednak tak się stało, podczas wyboru nieruchomości trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jakie są najważniejsze zasady zakupu mieszkania na przedmieściach?

  1. Im bliżej do centrum miasta, tym lepiej. Codzienne dojazdy do centrum, gdzie koncentrują się usługi miejskie, bywają męczące, zwłaszcza podczas porannych i popołudniowych szczytów. Wtedy bowiem ruch na drogach jest największy, a koncentracja samochodów prowadzi do powstawania uciążliwych korków. Im więc mniej kilometrów masz do pokonania, tym mniej czasu tracisz na dojazdy do centrum.
  2. Im bliżej do miejsca pracy, tym lepiej. Dzięki odpowiedniej lokalizacji mieszkania stracisz mniej czasu na dojazdy do pracy. To istotna kwestia, która wpływa na komfort życia. Dlatego nie warto jej bagatelizować.
  3. Im dalej od przystanku komunikacji miejskiej, tym gorzej. Komunikacja miejska na przedmieściach jest mniej rozwinięta niż w mieście. Dojeżdża tu najczęściej kilka podmiejskich autobusów, a częstotliwość kursów może pozostawiać wiele do życzenia. Niemniej położenie nieruchomości w niedalekiej odległości od przystanku komunikacji miejskiej to jej niezaprzeczalny atut. Ułatwia bowiem dojazd do miasta.
  4. Im bardziej rozwinięta infrastruktura, tym lepiej. Bliskość sklepów, punktów usługowych, żłobków, przedszkoli, szkół czy też przychodni to czynnik, który przesądza o komforcie codziennego życia w danym miejscu. Dlatego przy wyborze mieszkania warto zwrócić na to szczególną uwagę. Im bardziej rozwiniętą infrastrukturą mogą poszczycić się przedmieścia, tym wygodniej będzie się tam żyło. Pozwoli to również ograniczyć liczbę wizyt w mieście, gdyż mieszkańcy będą mieć wszystko pod ręką.

Zakup mieszkania na przedmieściach – o czym jeszcze pamiętać?

Wybór mieszkania powinien być podyktowany także indywidualnymi preferencjami przyszłych mieszkańców. Jeśli zależy im na ciszy i spokoju, lepiej zdecydować się na osiedle powstające w ustronnym miejscu, z dala od głównych arterii komunikacyjnych. To gwarancja mniejszego natężenia ruchu, a co za tym idzie spokoju.

Jeżeli przyszli mieszkańcy są miłośnikami aktywnego wypoczynku i kontaktu z przyrodą, z pewnością docenią sąsiedztwo parku lub terenów rekreacyjnych. Podobnie jak rodziny z dziećmi. Dla maluchów korzystna będzie też bliskość placu zabaw. Będą tam mogły aktywnie spędzać czas w towarzystwie rówieśników.

Zakup mieszkania na przedmieściach to duże wyzwanie. Niewygórowane ceny nieruchomości kuszą potencjalnych nabywców, jednak nie powinny stanowić jedynej determinanty wyboru. Pod uwagę należy wziąć także inne kwestie, w tym indywidualne preferencje i przyzwyczajenia mieszkańców. Niezwykle istotnym aspektem jest lokalizacja mieszkania. Atrakcyjnie położone nieruchomości na przedmieściach szybko znajdują nabywców. Zapewniają bowiem dostęp do infrastruktury, która zapewnia wysoki komfort życia.