Przy każdej inwestycji należy zadbać o wiele różnych elementów, bez których jej realizacja nie będzie możliwa. Jednym z nich jest transport. Wiadomo – nie można zacząć budowy, zanim nie zostaną dostarczone na nią odpowiednie materiały czy maszyny. I nie da się ich łatwo przewieźć zwykłymi pojazdami, których używamy na co dzień. Tym bardziej, że czasem wymaga to pracy również na nierównych terenach. Potrzebny w takich sytuacjach specjalistyczny sprzęt, jak transport HDS.

HDS – co to takiego

HDS to powszechnie stosowana nazwa na pojazdy, które są wyposażone w hydrauliczne dźwigi przeładunkowe i przyczepę. Pozwalają na wygodny załadunek, przewóz i rozładunek różnego typu materiałów, tworzyw, ale i maszyn czy innego rodzaju rzeczy o dużych gabarytach. W zależności od tego, na jakim terenie pojazdy te będą pracować, można wyróżnić kilka rodzajów maszyn – HDS szosowy, terenowy lub niskopodwoziowy. Pierwszy z nich jest wykorzystywany do transportu na długich trasach o stosunkowo równej drodze. Terenowy wybierany jest głównie w sytuacjach, kiedy praca odbywa się na nierównej powierzchni. Ostatni z rodzajów, czyli niskopodwoziowy, często wykorzystywany jest do przewozu maszyn i sprzętów.

Transport HDS – możliwości

Transport z wykorzystaniem pojazdów HDS ma wiele zalet, może być wykorzystywany w wielu różnych miejscach, nawet na trudnych terenach. Maksymalna ładowność takich maszyn to nawet dwadzieścia cztery tony. Co więcej, maksymalny wysięg to ponad dwadzieścia sześć metrów przy udźwigu blisko 1,3 tony. To pokazuje, jak mocno można manewrować całym ładunkiem, na dodatek na nierównych powierzchniach. W zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie na danej budowie, można także zdecydować się na różnego rodzaju skrzynie ładunkowe.

Co można przewozić transportem HDS?

Pojazdy wyposażone w dźwig hydrauliczny najczęściej wykorzystywane są przy różnego rodzaju budowach i inwestycjach. Sprawdzają się między innymi do przewozu kontenerów. Zarówno tych, w których gromadzone są odpady, ale i biurowych, magazynowych czy nawet morskich. Na każdej budowie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Przewóz każdej maszyny z osobna zająłby bardzo dużo czasu, nie każdą można zresztą przewieźć pojedynczo. Warto więc w takiej sytuacji zdecydować się na wykorzystanie transportu HDS niskopodwoziowego. Dzięki temu można załadować nawet kilka maszyn przy okazji jednego przewozu. Można mieć też pewność, że będą odpowiednio zabezpieczone i sam transport nie spowoduje w nich żadnych uszkodzeń.

Pojazdy HDS stosowane są również do przewozu różnego rodzaju materiałów budowlanych, czyli na przykład płyt kamiennych, konstrukcji stalowych, szkła, kręgów betonowych i wielu, wielu innych. Jest to możliwe zarówno dzięki dużej pojemności takich maszyn, jak i ich dużemu udźwigowi – dzięki temu można nimi przewieźć sporo materiałów o naprawdę dużych rozmiarach i wadze.

Profesjonalna obsługa transportu HDS

Decydując się na wybór pojazdów wyposażonych w HDS, warto wybrać fachową i profesjonalną firmę, która specjalizuje się w wynajmie tego typu sprzętów. Należy wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które takie przedsiębiorstwo powinno spełniać. Jednym z nich jest doświadczenie. Wiadomo, że im dłużej firma jest na rynku, tym lepiej zna się na swoim fachu, skutecznie obsłużyła już wiele budów. A skoro utrzymuje się już tyle lat, to oznacza, że jest godna polecenia.

Kolejnym ważnym elementem jest stan techniczny pojazdów. Każdy z nich musi mieć aktualne badania techniczne, musi być na bieżąco serwisowany. Nikt przecież nie chce, żeby jakiś pojazd zepsuł się w trakcie ważnego transportu. Dodatkowym atutem jest fachowa obsługa. Każda z maszyn powinna być obsługiwana przez wykwalifikowanego operatora. Tak, by klient nie musiał zastanawiać się nad tym, kogo dodatkowo zatrudnić do samej obsługi transportu i czy poradzi sobie z przewozem i wynajętą maszyną. Nie bez znaczenia jest również kontakt z klientem. Dobra firma wynajmująca pojazdy HDS podpowie, który rodzaj sprzętu sprawdzi się najlepiej, odpowiednio zarezerwuje terminy, będzie też elastyczna na nieprzewidziane zmiany – jak na przykład przesuwający się termin prac na budowie.

Źródło: Wyburzanie budynków, ścian, domów – Avio Star