metoda-ogrzewania-domu

Przez dekady w Polsce dominującą metodą ogrzewania domów były piece na węgiel kamienny. Było to nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale także coraz droższe i mało wygodne. Dlatego obecnie szukamy nowszych i lepszych sposobów na ogrzewanie naszych domostw. Staramy się, aby były one nie tylko oszczędne, wydajne i wygodne, ale również przywiązujemy coraz większą wagę do dbania o środowisko. A jako że zmiana metody ogrzewania domu jest kosztowną inwestycją, chcemy wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Podpowiadamy, na co się zdecydować, zmieniając stary piec na nowy.

 

Oszczędne ogrzewanie z propanem

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o wyborze metody ogrzewania domu jest jej ekonomiczny charakter. Możliwość oszczędzenia w stosunku do dotychczas stosowanego materiału opałowego jest bardzo kusząca. Z gazem propan jest to wyjątkowo łatwe.

Ceny tego surowca od wielu lat są bardzo atrakcyjne. Dodatkowo korzystając z sezonowych obniżek można zakupić paliwo opałowe jeszcze taniej, obniżając w ten sposób całkowity koszt ogrzewania. Oprócz tego spalanie gazu propan odbywa się obecnie przy pomocy nowoczesnych kotłów kondensacyjnych. Mechanizm ich działania opiera się na wykorzystaniu zjawiska skraplania gazów.

Piece kondensacyjne skraplają więc parę wodną, która jest produktem ubocznym spalania propanu. Dzięki temu odzyskują część zgromadzonego w niej ciepła i pozwalają zmniejszyć pobór paliwa opałowego bez konieczności obniżania temperatury w ogrzewanych pomieszczeniach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ogrzewanie gazem propan jest najbardziej oszczędną metodą na rynku.

Ekologiczne ogrzewanie domu z gazem propan

Coraz większy nacisk kładziemy również na ekologię i ochronę środowiska. Trend ten wkroczył już w każdy aspekt naszego życia i zakupów, co udowadnia jak ważna jest to kwestia. Dlatego powinna być ona tym bardziej istotna przy wyborze metody ogrzewania domu.

Gaz propan bije tu konkurencję na głowę! Zaraz po odnawialnych źródłach energii, propan jest najbardziej ekologicznym paliwem zasilającym domowy system centralnego ogrzewania. Wpływa na to zarówno proces jego pozyskiwania, jak i samo spalanie. Ogrzewanie przy użyciu płynnego propanu nie wywiera żadnego negatywnego wpływu zarówno na glebę i wody gruntowe, jak i na atmosferę. Tym samym nie powstają żadne pyły zawieszone, węglowodory aromatyczne, sadza czy smog. Otoczenie jest czystsze, a nam oddycha się lepiej. Co więc powstaje w wyniku spalania propanu?

Przede wszystkim duże ilości ciepła, które są pożądane i wykorzystywane do ogrzewania domu. Oprócz tego wytwarzana jest czysta woda i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Woda jest odprowadzana do ścieków, a dwutlenek węgla bez trudu zostaje przetworzony przez okoliczne drzewa. Tym samym jeśli dbamy o środowisko naturalne, to wybór propanu będzie najlepszą opcją. Dodatkowo dzięki ekologicznemu charakterowi ogrzewania gazem propan można liczyć na dopłaty na zakup nowego kotła gazowego w ramach programu Czyste Powietrze. Jest to korzyść zarówno dla środowiska, jak i dla portfela.

 

Wygodnie i wielofunkcyjnie – tylko z propanem w domu

Na tym nie koniec zalet stosowania propanu jako materiału opałowego. Paliwo to jest również wygodne w użytkowaniu i wielofunkcyjne. Wygodę można osiągnąć dzięki niemal całkowitej bezobsługowości kotłów na propan. Działają one w oparciu o system komputerowy, który pozwala ustalić żądaną temperaturę, nawet z rozróżnieniem na godziny i dni tygodnia. Można dzięki temu całkowicie zapomnieć o manualnym ustawianiu i dostrajaniu pieca lub kaloryferów. W domu będzie zawsze odpowiednia temperatura. Wielofunkcyjność natomiast ucieszy właścicieli domów, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego z sieci. Propan z przydomowego zbiornika doskonale nadaje się zarówno do zasilania kuchenki gazowej, jak i do ogrzewania wody użytkowej. Powoduje to znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną bez strat na jakości życia.

Wszystkie te zalety jednoznacznie wskazują, że zmieniając metodę ogrzewania, warto postawić na instalację zbiornikową na gaz propan. Jest to inwestycja na lata, której z pewnością nie pożałuje żaden użytkownik.