Proces ocieplania ścian budynku oraz jego pozostałych elementów jest w pełni opłacalną inwestycją, bowiem im staranniej ocieplony jest dom, tym mniej energii przenika przez jego ściany, co pozwala na zużycie mniej energii cieplnej, a co za tym idzie na oszczędności. Istnieją dwie metody ocieplania – za pomocą styropianu oraz druga przy użyciu wełny mineralnej. Co zatem jest potrzebne do procesu ocieplania wełną i jakich produktów użyć, by móc cieszyć się solidnie ocieplonym domem?

Ocieplenie – od czego zacząć?

W sprzedaży dostępne są różne grubości wełny mineralnej – najczęściej jednak używane są fragmenty wełny o grubości od 10 do 20 centymetrów. By móc rozpocząć proces ocieplania ściany budynku, na samym początku należy przytwierdzić tak zwane listwy cokołowe, które tworzą podporę dla montowanej warstwy wełnianej. W dalszej części prac należy rozpocząć przyklejanie wełny – wybór odpowiedniego kleju zapewni odpowiednie przyleganie materiału izolacyjnego do podłoża oraz dodatkową ochronę przed zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Istotne jest to, by klej nakładać punktowo po zewnętrznych obrzeżach płyt – w ten sposób zapewnia się równomierne ich przyleganie do podłoża. Ewentualne nierówności powstałe przy montażu płyt wełnianych należy starannie wyszlifować, eliminując w ten sposób wszelkie niedoskonałości.

Następnym krokiem jest montaż kołków oraz siatki zbrojącej wokół okien, drzwi oraz pozostałych otworów znajdujących się w ścianie. Przytwierdzona wełna wymaga nałożenia warstwy zbrojeniowej, która zabezpiecza wełnę przed działaniem czynników atmosferycznych. W celu wzmocnienia konstrukcji na ściany montuje się siatkę, która następnie zostaje zatopiona przez masę zbrojeniową. Zaschnięta i gładka ściana jest gotowa na pokrycie ją dodatkowym zabezpieczeniem w postaci warstwy gruntującej. Stosowanie preparatów oczyszczających podłoże oraz impregnujących strukturę nie tylko dodatkowo chroni ściany, ale zmniejsza zapotrzebowanie na użycie kolejnych warstw, które składają się na całokształt ocieplenia.

Poprawnie zagruntowana ściana jest gotowa na pokrycie jej tynkiem. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tynków – najpopularniejszym rozwiązaniem są tynki akrylowe, silikonowe oraz silikatowe. Otynkowane ściany są gotowe na pokrycie ich farbą elewacyjną – sposobów na wykonanie elewacji oraz jej aranżację jest naprawdę sporo – w zasadzie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia oraz budżet.

Ocieplenie – jakie są korzyści?

Oprócz zmniejszonego zapotrzebowania na opał, proces ocieplenia budynku rodzi ze sobą kilka innych, równie ważnych korzyści. Jest to przede wszystkim ochrona zdrowia – osadzająca się w mieszkaniu wilgoć jest groźna dla ludzkiego organizmu, zwłaszcza u osób zmagających się z infekcjami dróg oddechowych. Tworzenie dodatkowych warstw izolacyjnych pozwala uporać się z pleśnią oraz innymi mikroorganizmami w budynku. Wspomniana izolacja poprawia także komfort życia, bowiem, oprócz ochrony termicznej, w budynku zmniejsza się poziom hałasu, który przedostaje się z zewnątrz.

Ocieplenie budynku jest jednorazową operacją, która z pewnością opłaci się na lata. Poprawa zdrowia, komfortu życia, a także daje wymierne oszczędności płynące ze zmniejszonego zużycia energii. To sprawia, że coraz częściej decydujemy się na taki krok – jest to także ogromna zaleta przy późniejszej odsprzedaży budynku.

W przypadku domów tak zwanej „starszej generacji” oszczędności płynące z ocieplenia są jeszcze większe – grube, szybko wychładzające się mury wymagają większej warstwy izolującej. Ocieplenie to także świetny moment, by odnowić wygląd domu i nadać mu nowy, niepowtarzalny charakter. Rozwiązań na wykonanie elewacji jest naprawdę sporo – wybór odpowiedniego tynku, farby elewacyjnej, jak również elementów dekoracyjnych takich jak na przykład elastyczny beton architektoniczny, płyty klinkiero lub deski elewacyjne pozwala stworzyć dom spełniający indywidualne oczekiwania wizualne. W celu zaplanowania ocieplenia dobrym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z doradcami budowlanymi, którzy doradzą najkorzystniejsze rozwiązanie.

Źródło: Kosbud