Wybierając schody wewnętrzne do naszego domu, zwracamy szczególną uwagę przede wszystkim na ich użyteczność i bezpieczeństwo, zapominając często o ich wyglądzie. Tymczasem wybór schodów powinien być podyktowany nie tylko kwestią ich funkcjonalności, ale także walorami estetycznymi, ponieważ coraz częściej schody wewnętrzne stają się nie tylko niezbędnym elementem wyposażenia domu, ale także jego dekoracją. Obecnie dużą popularnością cieszą się metalowe schody kręcone oraz schody zabiegowe. Podpowiadamy, czym się charakteryzują i które z nich wybrać!

Schody zabiegowe i schody kręcone – charakterystyka

Schody zabiegowe bardzo często instalowane są w większych mieszkaniach dwukondygnacyjnych, a ich cechą charakterystyczną jest to, że zmieniają swój kierunek u podstawy i nie posiadają spocznika. Jego brak bardzo często niwelowany jest przez stosowanie różnej szerokości stopni, które rozszerzają się od strony zewnętrznej. Co istotne, w przypadku schodów zabiegowych powinniśmy pamiętać, że środkowa część każdego stopnia musi być tej samej szerokości, ponieważ tylko wtedy poruszanie się po nich nie będzie utrudnione. Niestety brak spocznika może powodować, że schody wewnętrzne tego typu nie będą aż tak wygodne jak chociażby schody łamane, ale dobrze wykonane będą spełniały swoją rolę i będą bardzo bezpieczne. Stopnie schodów kręconych, podobnie jak w przypadku schodów zabiegowych, przybierają różną formę i zwężają się ku środkowi. Zazwyczaj są to odpowiednio wyprofilowane trapezy lub trójkąty. Cechą charakterystyczną wewnętrznych schodów spiralnych jest ich zakotwiczenie na specjalnym słupie nośnym, który umieszcza się pośrodku otworu stropowego.

Metalowe schody kręcone – zalety i wady

Inwestorzy poszukujący idealnych schodów wewnętrznych coraz chętniej skłaniają się ku rozwiązaniom niesztampowym, które nie tylko są funkcjonalne i wygodne, ale przy tym doskonale doposażają przestrzeń domu czy mieszkania. Nie dziwi zatem, że bardzo często decydują się na metalowe schody kręcone, które są nie tylko lekkie, ale i zajmują bardzo mało miejsca, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w niewielkich pomieszczeniach. To dlatego najczęściej są spotykane w nowoczesnych mieszkaniach dwukondygnacyjnych lub małych domach. Ogromną zaletą metalowych schodów kręconych jest ich delikatna, ażurowa konstrukcja, która sprawia, że schody tego typu nie tylko nie obciążają przestrzeni, w której się znajdują, ale też naturalnie ją doświetlają. Decydując się na metalowe schody kręcone, musimy jednak pamiętać, że nie wszystkim użytkownikom będzie odpowiadała ich surowość. Metalowe schody kręcone, pomimo że bardzo trwałe, mogą być nieprzyjemne w dotyku. Dodatkowo jest to typ schodów, który ze względu na swoją kolistą konstrukcję nie zawsze będzie odpowiedni do użytkowania przez dzieci i osoby starsze, dla których pokonywanie stopni o różnej wielkości może być uciążliwe.

Metalowe schody zabiegowe – zalety i wady

Niewątpliwą zaletą wewnętrznych schodów zabiegowych jest to, że można je dopasować do właściwie każdego wnętrza – są nie tylko eleganckie, ale i bardzo estetyczne, a przy tym nie zajmują wiele miejsca i są dużo wygodniejsze niż schody spiralne. Najczęściej wykorzystuje się je jako połączenie pomiędzy piętrami i instaluje w mieszkaniach z wysokim stropem lub mieszkaniach dwukondygnacyjnych. Metalowe schody zabiegowe są też dużo bardziej wygodniejsze niż tradycyjne schody jednobiegowe, dlatego bez problemu mogą być na co dzień użytkowane przez dzieci. Co istotne, brak spocznika, który jest cechą charakterystyczną tego typu schodów, będzie właściwie niewyczuwalny, jeżeli przy schodach zainstalujemy bezpieczną balustradę, a ich stopnie prawidłowo wyprofilujemy.

Metalowe schody zabiegowe i kręcone – cena

Ostateczny koszt zakupu i montażu schodów zabiegowych będzie zależał od jakości użytego materiału oraz wielkości schodów, ale za dobrej jakości metalowe schody zabiegowe szacunkowo zapłacimy około 5000 zł. Koszt dużych schodów spiralnych wykonanych z metalu oscyluje w granicach 4000 zł. Cena dużo solidniejszych schodów kręconych wykonanych ze stali nierdzewnej wzrośnie już jednak do około 6000 zł. Jeżeli w cenę zakupu schodów nie jest wliczony koszt montażu całej konstrukcji, to do każdej kwoty powinniśmy doliczyć około 500 zł.

Źródło: Kobamet – balustrady ze stali nierdzewnej