Zabezpieczenie domu

Domy, mieszkania czy biura są narażone na wiele, różnych niebezpieczeństw takich jak np. pożary, zalania, włamania, czy ulatnianie się gazu. Wszystkie te czynniki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia domowników i pracowników, jak również mogą spowodować znaczne straty finansowe i moralne. Aby zabezpieczyć się przed tymi niepożądanymi zdarzeniami warto wyposażyć lokal w różne czujniki i systemy alarmowe, dzięki którym można w porę wykryć zagrożenie i zareagować.

Pożar

Ryzyko pożaru jest bardzo duże i może go wywołać wiele czynników. Wystarczy zwarcie instalacji elektrycznych, pozostawienie włączonych urządzeń, które nie powinny pracować cały czas, celowe, lub przypadkowe wzniecenie ogania i wiele innych. Dlatego odpowiednie czujniki, są wręcz obowiązkowe. Bardzo ważne są czujniki, które wykrywają dym, dodatkową ochronę zapewniają czujniki wysokości temperatury (powinno się je instalować np. w kuchni, gdzie dym towarzyszy gotowaniu różnych potraw).

Włamania

Bardzo dużym zagrożeniem są włamania, najczęściej na tle rabunkowym. Złodzieje czyhają na różne cenne rzeczy, a przy okazji mogą zagrażać zdrowiu lub życiu domowników. Podstawową pomocą w wykryciu nieproszonych gości są czujniki ruchu. Zaczynają one działać (np. mrugać) kiedy wykryją w pomieszczeniu jakiś ruch. Dla polepszenia bezpieczeństwa warto zainstalować też odpowiedni system monitoringu. Dzięki możliwości oglądania obrazu z kamery przez Internet, można na bieżąco śledzić to co dzieje się w lokalu, z dowolnego miejsca. Dodatkową zaletą jest też automatyczne powiadamianie firmy ochroniarskiej, kiedy tylko zostanie wykryta jakaś nieprawidłowość. Dzięki temu można być spokojnym o swój dom lub biuro, nawet w trakcie długiej nieobecności.

Czad

Zatrucie tlenkiem węgla to nadal bardzo częsta przyczyna zgonów. Gaz ten jest bezwonny i bezbarwny, dlatego ciężko wykryć jego obecność. Jest on też bardzo trujący i niebezpieczny i bardzo szybko potrafi doprowadzić do śmierci, a obecność ogania może doprowadzić do wybuchu, dlatego czujniki wykrywające czad są również bardzo ważnym wyposażeniem domów. Powinno się je umieścić szczególnie w kuchni, czy łazience, bo właśnie tam najczęściej znajdują się piecyki gazowe, których nieprawidłowe działanie, może doprowadzić do tragedii. Wykrywają one ulatniający się tlenek węgla, dzięki czemu można wyłączyć felerne urządzenie, wywietrzyć pomieszczenie, wezwać odpowiednie służby i zapobiec strasznym konsekwencją.

Zalanie

W budynkach, które są narażone na niebezpieczeństwo podtopień czy zalań (np. znajdujące się w pobliżu rzeki) warto zainstalować specjalne czujniki alarmujące w przypadku zbyt dużej wilgoci. W przypadku zagrożenia wydaje on głośny sygnał, oraz może automatycznie zaalarmować odpowiednie służby.

Zabezpieczenie lokalu odpowiednimi czujnikami jest bardzo ważne. Dzięki temu można szybko i skutecznie zareagować w przypadku wystąpienia zagrożenia, co pozwala zapobiec utracie/ zniszczeniu mienia i uratować ludzkie życie. Warto zapoznać się z dostępnymi ofertami i wybrać najdogodniejsze rozwiązania.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl – Profesjonale Centrum Zabezpieczeń.