domowa florystyka

Pragniesz wprowadzić do swojego mieszkania odrobinę zieleni, ale nie masz czasu dbać o rośliny? A może szukasz oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych i ciekawych dekoracji? Jeśli tak, ten trend jest właśnie dla Ciebie.

Na czym to polega?

Las w słoiku to nie tylko posadzenie kilku roślinek w ładnym szklanym naczyniu. W tym przypadku tworzymy cały zupełnie niezależny od nas ekosystem. Jest on w pełni samoregulujący się, a zatem nie wymaga podlewania ani pielęgnacji. Właśnie dlatego lasy i ogródki w słoiku są świetnym rozwiązaniem dla wszystkich zapracowanych osób. Ponadto, mogą być także wspaniałą lekcją biologii dla małych, ale i również dużych. Zza szklanych ścianek możemy obserwować jak nasz las się zmienia, rośnie i ewoluuje.

Skąd ten pomysł?

Cała idea tworzenia minimikroklimatu w słoiku powstała już w XIX wieku. Na pomysł ten wpadł dr Nathaniel Bagshaw Ward, który chciał rozwiązać problem z przewożeniem roślin przez ocean. Rozwiązanie to upowszechniło się na tyle, że zaczęto je wykorzystywać nie tylko do transportu samych roślin, ale także i pędów, czy nawet owadów.

Jak to zrobić?

Oczywiście ze względu na rosnącą popularność lasy i ogrody w słoiku bez problemu możemy zakupić już w pełni gotowe. Jednakże ciekawym pomysłem jest wykonanie ich samemu. W większości dużych miast, coraz częściej odbywają się warsztaty florystyczne, na których możemy nauczyć się tej sztuki. Aczkolwiek, z naszą pomocą również bez wychodzenia z domu możecie poznać tajniki tworzenia mini ogrodów.

Będziemy potrzebować:

– szklane naczynie, niekoniecznie słoik, może to być także butelka, minimum 1l, ale może być większy

– ziemię do kwiatów

– piasek lub żwirek akwarystyczny

– aktywowany węgiel drzewny

– rośliny np. mech, paproć, bluszcz

– kamienie, kawałki kory itp. do dekoracji

– woda

Najpierw wszystkie elementy dokładnie czyścimy, a naczynie wyparzamy. Następnie wsypujemy drenaż, czyli żwirek lub piasek, na grubość ok. 5 cm. Potem dodajemy węgiel oraz kolejną warstwę (około 5-10cm) złożoną z ziemi. W podłożu wykonujemy otwory i wsadzamy w nie rośliny. Ziemię wokół dokładnie przyklepujemy. Na koniec dodajemy dekoracje i całość podlewamy. Najlepsza do tego będzie pipeta. Zużywamy w tym celu około 15 ml wody. Potem pozostaje nam już tylko zakręcić naczynie i postawić w jasnym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *