Staramy się zawsze mieć kontrolę nad cenami materiału opałowego, którego używamy do ogrzewania domu. Dokonując takiego zakupu zawsze zaopatrujemy się w jego większą ilość. Dlatego też każdy grosz jest ważny, ponieważ w efekcie końcowym może urosnąć do sporej sumy. Nie inaczej jest w przypadku gazu propan. Aby ogrzewanie domu propanem było jeszcze bardziej opłacalne, warto wiedzieć, kiedy uzupełnić zapas gazu w zbiorniku. Niektóre okresy w roku szczególnie sprzyjają takim zakupom. Podpowiadamy, kiedy tankować propan i w jakich okresach roku paliwo to jest najtańsze.

Oszczędne ogrzewanie z propanem

Propan od lat plasuje się w czołówce najbardziej ekonomicznych paliw opałowych dostępnych na rynku. Dodatkowo z każdym rokiem pozycja ta umacnia się, a gaz propan dystansuje się od konkurencji. Jest to znakomita nowina zarówno dla użytkowników już posiadających instalację na gaz propan, jak i dla tych, którzy dopiero rozważają zainwestowanie w tę formę ogrzewania domu. Ceny gazu propan różnią się nieznacznie w zależności od rejonu kraju. Przykładowo, średnia cena gazu w województwie mazowieckim i podlaskim wynosi 1,39 zł/l, natomiast w województwie warmińsko-mazurskim 1,44 zł/l. Różnice te są tak niewielkie, że śmiało można określić ogrzewanie gazem propan najbardziej ekonomicznym z dostępnych na rynku.

Ceny propanu na przestrzeni roku

Dotychczasowi użytkownicy, jak i każdy rozważający inwestycję w ogrzewanie gazem propan powinni również mieć świadomość wahania cen na przestrzeni roku. Uspokajamy, wahania te nie są jednak nieprzewidywalne, jak ceny benzyny czy ropy na stacjach benzynowych. Od wielu lat ceny gazu propan nieznacznie rosną w sezonie grzewczym, a następnie spadają w okresie zmniejszonego popytu na paliwo opałowe. Pojemność zbiorników na gaz propan w większości domostw pozwala na zrobienie zapasu gazu po niższej cenie i zaoszczędzenie na ogrzewaniu. Najczęściej wielkość zbiornika dobiera się pod kątem wielkości domu, liczby mieszkańców i innych czynników, tak aby tankowanie mogło odbywać się maksymalnie dwa razy w roku. W ten sposób celowanie w niższe ceny gazu jest dużo łatwiejsze, a jednocześnie użytkownicy nie narażają się na to, że w najmniej spodziewanym momencie zabraknie gazu. Zmiany cen gazu są ściśle uzależnione od popytu na to paliwo. Popyt z kolei regulowany jest temperaturami panującymi na zewnątrz. Zawsze wraz ze zbliżającą się zimą ceny gazu nieznacznie rosną. Natomiast nadchodząca wiosna i podnoszące się temperatury wpływają na spadek cen. Wzrostu cen można oczekiwać w okolicy września. Z kolei spadek cen gazu propan następuje najczęściej na przełomie stycznia i lutego, czyniąc wiosnę i lato najlepszym momentem na uzupełnianie zapasów gazu propan w przydomowym zbiorniku.

Jak przygotować się do tankowania przydomowej butli na gaz propan?

Kiedy zamawiamy dostawę węgla kamiennego, musimy zabezpieczyć okolicę zrzutu opału do piwnicy, aby nie zabrudzić elewacji budynku. Najczęściej niezależnie od rodzaju materiału opałowego musimy także zebrać siły i zarezerwować więcej czasu, by znieść lub zrzucić go do kotłowni. Na szczęście dla użytkowników, ogrzewanie domu gazem propan nie przysparza takich problemów. Tankowanie jest łatwe, szybkie i mało kłopotliwe, a dostawcy najczęściej dostosowują się do dyspozycyjności klienta. Rozpoczynamy od zgłoszenia dostawcy potrzeby zatankowania gazu i umówienia się z nim na dogodny termin. 

Gaz propan jest stale dostępny, nie ma przerw w jego dostawach do dystrybutorów i nie zdarza się sytuacja, że trzeba czekać na jego zatankowanie kilka tygodni. W umówionym dniu należy oczekiwać dostawcy. Gaz propan transportowany jest w specjalnie do tego celu dostosowanych cysternach. W praktyce cysterna podjeżdża pod dom, a pracownicy dystrybutora zajmują się całą resztę. Właściciel posesji powinien jedynie umożliwić dostawcy podjechanie cysterną możliwie jak najbliżej zbiornika na gaz propan. Tankowanie jest szybkie i mało kłopotliwe. Wystarczy podłączyć cysternę do zbiornika i oczekiwać zakończenia tankowania. Nie tylko szybko i łatwo, ale także bez zbędnego brudu i wysiłku ze strony dostawcy oraz odbiorcy.

Źródło: LPG Direct – dostawca gazu grzewczego