kwiaty ogrodowe

Przegląd roślin o intensywnym aromacie

W żadnym z ogrodów nie może zabraknąć roślin, które wzbogacą rabaty o niezapomniane doznania zapachowe. Długie letnie wieczory ubarwione mieszaniną woni dochodzących z różnych zakątków ogrodu zachęcają do rozkoszowania się każdą chwilą spędzoną na łonie natury.

Na szczególną uwagę pod względem aromatu zasługują konwalie, kwitnące na przełomie kwietnia i maja. Nie są to wymagające rośliny, choć zdecydowanie od słonecznych stanowisk wolą półcień. Rosną one także na dzikich terenach, choć ich ogrodowe odmiany wyróżniają się dużo atrakcyjniejszymi kwiatami. Tworzą one gęsto zszyte kobierce liści, które kryją liczne białe kwiaty. Należy jednak zachować wobec nich ostrożność ponieważ jest to roślina trująca.

Jaśminowiec wonny, jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się niezwykle intensywnym zapachem. On także nie posiada szczególnych wymagań, świetnie sprawdza się na każdego rodzaju podłożu. Ma on pokrój dużego krzewu, który dzięki okazałym śnieżnobiałym kwiatom  przyciąga uwagę i stanowi idealne tło dla innych roślin kwitnących w maju, gdy zaś przekwitnie, ozdobą są również jego ciemnozielone liście. Nadaje się do formowania żywopłotów, choć cięcie nie jest wymagane w jego przypadku ponieważ jego pokrój jest regularny.

Nie można zapomnieć także o  znanym i lubianym przez ogrodników lilaku pospolitym. Występuje on w wielu kolorach. Nie wymaga także szczególnie dobrych warunków, jednak należy pamiętać, że tworzy rozłogi przez co potrzeba zapewnić mu sporo miejsca. Wczesną wiosną lub jesienią z rozłogów pobierać można sadzonki. Wspaniale sprawdza się jako krzew przy nasadzeniach wzdłuż ogrodzeń, gdyż tworzy zwartą konstrukcję. Jego zapach szczególnie intensywny jest wieczorem, a słodki aromat przyciąga owady. Po przekwitnięciu istotnym jest by pamiętać o usunięciu suchych kwiatostanów, co zapewni lepsze kwitnienie w przyszłym sezonie, gdyż w ich miejscu zawiązują się nowe pąki.

Mało znana, a cenna pod względem walorów zapachowych jest kalina angielska. Tworzący kuliste białe kwiaty krzew nie wymaga formowania ani cięcia. Nie nadaje się na suche stanowiska, preferując stale wilgotne podłoże. Najatrakcyjniej prezentuje się gdy umiejscowiony jest pojedynczo, co zapewnia mu równy wzrost i intensywne kwitnienie. Przyciąga swoim aromatem motyle oraz inne owady, a kwiaty mogą być ozdobą wiosennych bukietów.

Wczesna wiosna szczególnie przywodzi na myśl zapach hiacyntów, których nie może zabraknąć w żadnym z ogrodów. Amatorzy jak i wytrawni ogrodnicy z chęcią obsadzają nimi rabaty, gdyż szeroki wachlarz kolorystyczny ubarwia wiosenne otoczenie. Są to rośliny cebulowe więc nie preferują podmokłych stanowisk, dobrze sprawdzają się w słońcu jak i w półcieniu. Gleba powinna być przepuszczalna i próchniczna, co zapewni im odpowiedni wzrost i kwitnienie w kolejnych sezonach.