angielski w przedszkolu

Wszyscy wiemy, że nauka języków obcych jest niezwykle istotna w dzisiejszych czasach. Otwiera wiele drzwi, sprawia, że stajemy się przysłowiowymi obywatelami świata. Nic dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się kiedy zacząć uczyć dziecko języka obcego. Od pierwszych miesięcy życia? A może powinniśmy odrobinę poczekać?

Dwa, a może jeden?

Coraz więcej dzieci rodzi się w rodzinach, gdzie każde z rodziców posługuje się innym językiem. Jak sobie poradzić z tą sytuacją? Czy warto od razu uczyć dziecko dwóch języków? Odpowiedź jest bardzo prosta… Oczywiście, że tak. Płynna znajomość dwóch języków to ogromny kapitał na start. Najlepiej będzie, jeśli każde z rodziców będzie mówić do malucha w swoim języku. Wtedy nauka przebiega automatycznie. Nie stresujcie się jeśli dziecko zacznie mieszać języki. To całkowicie naturalne. Nie krzyczcie na malucha tylko delikatnie ponawiajcie. Z biegiem czasu sytuacja się unormuje i dziecko nie będzie popełniać błędów.

A kiedy zapisać  naszego malucha na pierwszy kurs językowy?

Wielu nauczycieli jest zgodnych, że nauka języka obcego przed ukończeniem trzeciego roku życia nie ma sensu. Dziecko musi nauczyć się w miarę płynnie posługiwać językiem ojczystym. Oczywiście nie możemy liczyć na to, że nasze dziecko z dnia na dzień będzie płynnie posługiwać się językiem obcym. Nauka języka, jak wszystko inne, wymaga cierpliwości i wytrwałości.

Takie małe dzieci powinny przede wszystkim uczyć się przez dobrą zabawę. Nauka gramatyki w tak młodym wieku nie ma najmniejszego sensu. Dziecko nic nie zrozumie z takiej lekcji i najzwyczajniej zniechęci się do nauki. Tak małe dziecko uczy się języka intuicyjnie, wielokrotnie powtarzając zasłyszane słówka i frazy. Dlatego warto zaproponować maluchowi obcojęzyczne kreskówki, bajki czy piosenki.

W tym przypadku kluczowa jest cierpliwość, musisz się przygotować na to, że twoje dziecko zapyta tysiąc razy, jak po angielsku nazywamy kota, czy psa. Po jakimś czasie zapamięta i zacznie używać danego wyrażenia w całkowicie naturalny sposób.

Mój trzylatek nie lubi uczyć się angielskiego. Co mam z tym zrobić?

Ukończenie trzeciego roku życia nie jest jakąś magiczną granicą. Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, rozwija się w innym tempie. Być może twój trzylatek nie jest jeszcze gotowy na naukę języka obcego. Odpuść mu na kilka miesięcy. Twój upór sprawi, że twój maluch będzie kojarzył naukę z czymś bardzo nieprzyjemnym i może na lata zniechęcić się do danego języka. A tego przecież nikt nie chce…

Dwa, a może trzy języki obce… Czy to ma jakiś sens?

Angielski w szkole, chiński popołudniami, a w weekendy francuski dla początkujących. Obecnie panuje moda na naukę kilku języków obcych jednocześnie. Ma to zapewnić maluchom świetlaną przyszłość. Ale czy to ma jakikolwiek sens? Nie ma. Wyobraź sobie, że ty, jako rodzic i dorosły człowiek musisz jednocześnie uczyć się kilku języków obcych… Taki ogrom pracy przeraża, zwłaszcza jeśli zrzucimy go na barki  małego dziecka. Ale to nie oznacza, że nasze dziecko nie może uczyć się więcej niż jednego języka obcego. Na początek ograniczmy się do dwóch.

Decyzja, co do wprowadzenia nowego języka obcego powinna być uzależniona od naszego dziecka. Jak sobie radzi z pierwszym językiem obcym, czy sama nauka sprawia mu przyjemność. Jeśli nasze dziecko ma kłopoty z angielskim, to dołożenie mu francuskiego nie polepszy sytuacji. Wręcz przeciwnie – może pogłębić problem, a na dodatek  przysporzyć maluchowi mnóstwo stresu. Nie realizuj poprzez dziecko swoich niespełnionych ambicji.

Inspiracja: AcademyInternational.pl – Prywatne przedszkola dwujęzyczne