zabawki-dla-dzieci

Od wieków zabawki są obecne w życiu dzieci. Dzięki nim są weselsze, a często też mniej boją się sytuacji stresowych. Co więcej, właśnie z pomocą niektórych zabawek maluchy poznają przestrzeń, uczą się nowych rzeczy, zdobywają nowe umiejętności. Wybierając zabawki dla dzieci powinniśmy więc zwracać uwagę na to, czy będą one spełniały swoje zadanie i zagwarantują dobrą zabawę.

Zabawki dla dzieci właściwe do ich wieku

Kto chociaż raz kupował zabawki dla dzieci, ten wie, że wybór tej jedynej nie należy do łatwych. Sklepowe półki uginają się od ich ilości, a producenci prześcigają się w kolejnych propozycjach. Pamiętajmy jednak, że to, co wydaje się nam odpowiednie, niekoniecznie takie będzie. Pierwszym kryterium wyboru powinien być wiek dziecka.

Na etykiecie zabawki przeczytamy dla jakiej grupy wiekowej zabawka jest przeznaczona. Dostosujmy się do tych znaczników, a następnie spójrzmy na wybraną zabawkę oczami dziecka, które zamierzamy obdarować. Kategoria wiekowa to dopiero pierwszy krok, kolejnym jest charakter malucha, jego aktywność i zaciekawienie. Te zasady dotyczą nawet kilkumiesięcznych osesków, które potrafią wykazać zainteresowanie otaczającym światem.

Nie każda zabawka jest dobra

Każdy rodzic zna słynne „ja chcę tę zabawkę z telewizora”. Niełatwo jest odciąć dziecko od wszechobecnych reklam i niektórzy rodzice bezwiednie kupują kolejne zabawki nie sprawdzając przy tym, czy te rzeczywiście cokolwiek wnoszą do życia ich pociechy.

Zabawki dla dzieci powinny stwarzać pole dla wyobraźni i rozwoju, tymczasem wiele z proponowanych wyręcza dziecko we wszystkim i nic dziwnego, że tak szybko ląduje w kącie. Edukacyjne zabawki dla dzieci nie muszą przypominać szkolnych obowiązków, ale powinny w formie zabawy pozwalać na rozwinięcie umiejętności. Plastikowe „gotowce” to klęska dziecięcej kreatywności, dlatego zastanówmy się, czy reklamowana zabawka typu „chciałam” jest warta zakupu.

Ukryta zdolność zabawek

Powiedzieliśmy już pokrótce, że zabawka dla dzieci powinna być wielopłaszczyznowa, a więc musi bawić i uczyć jednocześnie. Czy zestaw do rysowania można więc zaliczyć do dziecięcych zabawek? A dlaczego nie! Dorośli zdają się zapominać, że najlepsza zabawa jest wtedy, gdy można samodzielnie coś wykreować i wymyślić.

Klocki, lalki, autka, puzzle – same w sobie wydają się takie nieatrakcyjne w konfrontacji tabletem, czy zestawem gier, tymczasem okazuje się, że dzieci po stokroć lepiej bawią się tego rodzaju zabawkami. W jednym z gospodarstw agroturystycznych niektóre zabawki, które same grały, świeciły, jeździły, mówiły zamieniono właśnie na klocki, kartki, zestawy do rysowania i malowania, samochodziki i lalki. Jakież było zdziwienie rodziców, gdy zobaczyli, że ich nowoczesne pociechy zostawiają elektroniczne gadżety i po prostu się bawią, nawiązując przy tym wakacyjne przyjaźnie z towarzyszami zabaw. Kreatywność dziecięca przewyższała wyobrażenia dorosłych, którzy ze zdumieniem spoglądali, jak z kilku rzeczy powstaje osiedle dla gąsienic lub tworzy się galeria sztuki.

Dobra zabawka dla dziecka

Zabawki są dla dzieci, chociaż wybierają i kupują je dorośli. Dlatego stojąc przed wyborem konkretnej nie wybierajmy tej, którą sami chcemy się bawić! Chociaż wydaje się to nieprawdopodobne, tak dość często się zdarza.

Przede wszystkim to dziecko musi być szczęśliwe i to nie przez krótką chwilę, ale dłuższy czas. Jeśli nasza pociecha potrafi bawić się konkretną zabawką zapominając o całym świecie, tworzy własną przestrzeń i do tego nie nudzi się po kilku dniach ( oczywiście, nie musi bawić się daną zabawką każdego dnia, ale regularnie do niej wracać) możemy być pewni, że był to dobry wybór. Pamiętajmy, dzieci nie lubią nudy, a zabawki, które wszystko robią nie dając opcji wyboru niestety szybko stracą uznanie w oczach małych testerów świata. Podkreślmy jeszcze, że zabawki dla dzieci nie muszą być drogie, ale mają być bezpieczne i ciekawe.

Artykuł inspirowany materiałami ze strony https://nodik.pl/zabawki-c-2.html należącej do Nodik.pl, sklepu z zabawkami dla dzieci i niemowląt.