Szkola jezykowa

Wiele osób, które chcą nauczyć się języka angielskiego, decyduje się na szkołę językową. W każdym większym mieście takich szkół jest przynajmniej kilka. Trudno będzie nam coś wybrać, jeśli nie do końca wiemy, czego konkretnie szukamy. Jeśli wciąż błądzicie i zastanawiacie się, która szkoła lepiej Was nauczy, podpowiadamy, jak NIE WYBIERAĆ szkoły językowej.

Nowa szkoła w mieście? Świetnie!

Czasem tak bywa, że w mieście pojawia się nowa szkoła językowa. Nikomu nieznana nazwa, za to atrakcyjne ceny, nawet połowę niższe niż w innych placówkach. Wielu ludzi się na to łapie i od razu wykupuje szkolenie. Bo przecież taniej nie będzie.

Jeśli naprawdę chcesz nauczyć się języka angielskiego, nie ryzykuj! Co z tego, że zapłacisz mniej, jeśli okaże się, że niczego się nie nauczysz? Być może takie ceny wynikają z zatrudnienia gorszej i mniej doświadczonej kadry. A może po prostu jakaś stara szkoła zmieniła nazwę, bo miała mało chętnych lub złą opinię? Jeśli zależy Ci na szlifowaniu umiejętności, wybierz sprawdzoną szkołę z kilkuletnim doświadczeniem.

W dużej grupie raźniej!

Wiele szkół stara się wycisnąć jak najwięcej i organizuje kursy w dużych grupach, by jednorazowo więcej zarobić. Niestety duża część osób wybiera właśnie zajęcia w większych grupach, bo wówczas istnieje mniejsza szansa, że zostaniemy „wywołani do odpowiedzi”. Być może to jakiś uraz z lat szkolnych. Jak najmniej się odzywać, byle tylko nie zostać przyłapanym na niewiedzy. Niestety takie przeświadczenie wcale nie wyjdzie nam na dobre.

Nauka w dużej grupie wcale nie jest efektywna. Zwłaszcza, jeśli grupa jest zróżnicowana pod względem poziomu. Wówczas lektorzy muszą dostosować poziom do wszystkich – i najsłabszych. i tych najlepszych. Właśnie najwięcej nauczysz się wtedy, gdy będziesz miał możliwość wypowiedzenia się. Dzięki temu będziesz mógł na bieżąco oceniać swoje postępy, a w razie popełniania jakichkolwiek błędów prowadzący poprawi Cię i wytłumaczy nieścisłości. Zawsze lepiej jest uczyć się na własnych błędach.

Grzegorz Hanus
Powyższy artykuł powstał przy współpracy ze szkołą języka angielskiego w Częstochowie tarkowski.edu.pl.