koszt leasingu nowego auta

Przedsiębiorcy coraz chętniej decydują się na wzięcie samochodów firmowych w leasing. Zanim jednak i Ty zdecydujesz się na taką formę finansowania, poznaj czynniki wpływające na koszty leasingu auta. Dzięki temu wybierzesz opcję dopasowaną do Twoich potrzeb oraz oczekiwań.

Jak wynika z danych Związku Leasingu Polskiego (ZLP), w pierwszym kwartale 2018 roku ponad 46% podpisanych umów dotyczyło pojazdów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Oznacza to, że taka forma finansowania dla przedsiębiorców jest bardzo korzystna, m.in. z powodu braku konieczności angażowania pokaźnych środków. Warto jednak mieć świadomość, że leasingobiorca ponosi pewien koszt z tytułu użytkowania pojazdu.

Parametry kształtujące koszty leasingu

Na wysokość miesięcznej raty i na całkowitą kwotę do spłaty wpływa wiele czynników. Istotną rolę odgrywa jednak kilka parametrów.

  • Opłata wstępna

Opłata wstępna (tzw. czynsz inicjalny) to pierwszy koszt, do pokrycia którego zobowiązany jest leasingobiorca. Stanowi określony procent wartości pojazdu – zwykle od 10%.

Im wyższa opłata wstępna i im wyższy wykup, tym niższe raty leasingowe.

  • Wykup

Wykup to parametr, który jest opłatą ponoszoną w momencie spłaty ostatniej raty leasingowej. Regulując wykup (w przypadku leasingu operacyjnego), leasingobiorca staje się właścicielem użytkowanego auta.

Chociaż wysoki wykup oznacza niższe miesięczne raty, w rzeczywistości nie jest pożądany. Ogranicza bowiem korzyści wynikające z optymalizacji podatkowej – szczególnie wtedy, gdy przedsiębiorca nie zamierza wprowadzić pojazdu po leasingu do składników majątku firmy.

  • Okres finansowania

Chociaż okres finansowania dostosowywany jest do oczekiwań leasingobiorcy, najkrótszy możliwy czas trwania umowy wynosi 24 miesiące. Biorąc jednak pod uwagę, iż tak krótki okres finansowania wiąże się z dość wysokim wykupem (ok. 19%), większość przedsiębiorców preferuje 36-miesięczne lub 48-miesięczne umowy.

Kalkulator leasingowy pomoże oszacować koszty

Zastanawiasz się, co wpływa na koszty? Kalkulator leasingowy to praktyczne narzędzie, dzięki któremu możesz szybko oszacować wysokość wydatków ponoszonych z tytułu leasingu samochodowego. Zasada działania takiego narzędzia jest bardzo prosta – wystarczy wpisać konkretne parametry, aby uzyskać wstępną kalkulację.

Poniżej prezentujemy przykładowe obliczenia dla Leasingu SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Leasing.

Przykład 1. Załóżmy, że chcesz kupić Toyotę Aygo o wartości 30 000 zł. Opłata wstępna została ustalona na poziomie 30% (9000 zł), a czas trwania umowy wynosi 3 lata. Zgodnie z kalkulatorem leasingowym, miesięczna rata wyniesie 254 zł netto.

Przykład 2. Decydujesz się wziąć w leasing Toyotę Auris o wartości 54 390 zł. Opłata wstępna została ustalona na poziomie 10% (5 439 zł), a czas trwania umowy wynosi 3 lata. Miesięczna rata będzie oscylować w granicy 700 zł netto.

Zastanawiasz się, jak obniżyć wysokość comiesięcznych rat, nie tracąc przy tym korzyści podatkowych? Leasing SMARTPLAN na nowe pojazdy to rozwiązanie, dzięki któremu:

  • raty są niższe nawet o 50%
  • po zakończeniu umowy wymieniasz samochód na kolejny – bez angażowania środków firmowych
  • możesz liczyć na dodatkowe rabaty na pakiety.

Masz przy tym pewność stałych i przewidywalnych kosztów, dzięki czemu łatwo zaplanujesz firmowy budżet na każdy miesiąc.