bezpieczny samochód

Samochód w codziennym życiu

Samochód wydaję się być nieodzownym elementem życia każdego dorosłego człowieka. Przeznaczenie, czyli pobudki, którymi kierujemy się przy zakupie auta są bardzo zróżnicowane. Pasjonaci mocnych wrażeń stawiają na potężne silniki, świeżo upieczeni kierowcy dopiero co wchodzący w życie dorosłe biorą pod uwagę przede wszystkim cenę, głowa rodziny chce zadbać o wygodę i adekwatną do liczebności familii ilość miejsca, a inni, których stać na to, dbają o prezentację swojej bryki, będącą swoistą wizytówką. Jednak niezależnie od motywacji, każdy, dosłownie każdy przy wyborze auta powinien wziąć pod uwagę bezpieczeństwo swoje, jak i potencjalnych pasażerów – możliwe najbliższych osób.

Systemy bezpieczeństwa

Po rozważeniu wszelkich (ostatnio naprawdę licznych)  systemów bezpieczeństwa zauważymy, że wciąż najistotniejszą rolę w pasywnym systemie bezpieczeństwa spełniają dwa proste narzędzia – pasy i poduszki powietrzne. O ile te pierwsze są dość zestandaryzowane, to poduszki powietrzne różnią się nieco w poszczególnych modelach wykonaniem oraz rozmieszczeniem i ilością.

Na początku wyjaśnimy czym tak naprawdę jest poduszka powietrzna. Jest to specjalnie ukształtowany worek napełniany gazem wystrzelanym pirotechnicznie podczas zderzenia. Firmy z branży motoryzacyjnej prześcigają się pod względem jakości wykonania, szybkości reakcji czujek, objętości po napompowaniu czy szybkości z jaką gaz opuści ją po zderzeniu z głową ( w innym wypadku uderzalibyśmy w napompowany na kamień balon). Jakkolwiek wkładają w to wielkie pieniądze, poświęcają temu mnóstwo czasu i energii, to nie ma na rynku koncernu, który wyróżniałby się na tyle, że warto byłoby go wyciągnąć przed szereg.

Drugą sprawą jest rozmieszczenie i ilość. Generalnie sprawdza tu się powiedzenie, że im więcej, tym lepiej. Na nadmiar poduszek rozsądny właściciel pojazdu nigdy nie będzie narzekać. Warto nadmienić, że są trzy grupy poduszek, charakteryzowane w zależności od rozmieszczenia: poduszka powietrzna kierowcy, boczna poduszka powietrzna oraz poduszka kurtynowa znajdująca się przy krawędzi dachu samochodu, a chroniąca głowę w razie dachowania.

Nadmiaru poduszek powietrznych nie ma, więc kupując wymarzony samochód warto najpierw zainteresować się czy jest wyposażony w każdą z wymienionych wyżej poduszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *