pociąg towarowy

Przewóz towarów na dużych odległościach realizowany jest przez wiele odmiennych środków transportu. W ostatnich latach, wraz z tworzeniem Nowego Jedwabnego Szlaku zyskuje na popularności. Jakie daje możliwości i czy warto z niego korzystać?

Ekspresowe pociągi towarowe to stosunkowo nowe rozwiązanie, które popularność zdobyło kiedy to funkcjonowanie rozpoczął Nowy Jedwabny Szlak, którego nazwa słusznie nawiązuje do starożytnego szlaku handlowego. To rozwiązanie wprowadzające ekspresowe pociągi towarowe relacji Chiny-Europa, które mają za zadanie transport towarów z najszybciej rozwijającej się gospodarki świata do jednego z największych rynków konsumenckich.

Skupmy się na zaletach wykorzystania ekspresowych pociągów towarowych.

Niska cena za transport

Spedycja kolejowa  to rozwiązanie dla osób, które oczekują korzystnej ceny za transport towarów. Bez wątpienia, cena za przewóz pociągiem będzie znacznie niższa, niż w ramach transportu lotniczego. Będzie jednak nieco wyższa, niż w przypadku wykorzystania z transportu morskiego, ale jako gratyfikację klienci otrzymują towar 2 razy szybciej, niż by korzystali z usług oferowanych przez fracht morski.

Przewóz pociągami towarowymi odbywa się bez ograniczeń w zakresie ilości przewożonego towaru. Co więcej, transport zawsze jest przeprowadzany z wykorzystaniem znormalizowanych kontenerów dotychczas znanych z transportu morskiego. W zależności od ilości przewożonego towaru klienci mają do dyspozycji transport drobnicowy (wynajmują część kontenera) lub kontenerowy (korzystają z wielu rodzajów kontenerów). Korzystanie z kontenerów przyspiesza transport oraz obniża jego cenę, ponieważ ogranicza koszty przeładunku.

W związku z wykorzystaniem kontenerów, zasadniczo skraca się także czas pracy podczas przeładunku, dzięki czemu spedytor może zaproponować klientom niższą stawkę za przewiezienie przesyłek.

Szybki transport towarów

Kolej to jeden z najszybszych form przewozów towarów. Na dużych odległościach – na przykład relacji Chiny-Polska wynosi on ok. 14 – 16 dni (z terminalu do terminalu). Czas ma tutaj znaczenie nie tylko z powodu skróconego okresu wprowadzania towaru na rynek, ale także z powodu zróżnicowania przewożonych towarów. Coraz częściej do Europy z dalekowschodniej Azji transportowane są produkty łatwo psujące się – m.in. artykuły spożywcze. Część z nich podróżuje w specjalnie do tego celu zaprojektowanych kontenerach-lodówkach (reefer). Żywność, w przeciwieństwie do innych produktów posiada określoną datę przydatności do spożycia i każde wydłużenie transportu powoduje skrócenie czasu, w jakim mogą być oferowane klientom.

Ekspresowe pociągi towarowe to już codzienność w zakresie przewozu towarów na dużych odległościach. Wygoda i korzystne warunki cenowe sprawiają, że obecnie na relacji Warszawa-Zhengzhou wykonywanych jest 7 przewozów tygodniowo. W ten sposób korzystanie z tego rodzaju transportu staje się jeszcze bardziej dostępne.

Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Spedycja kolejowa na dużych odległościach to także bezpieczeństwo towarów. Wykorzystanie kontenerów sprawia, że dostęp do zapakowanych dóbr mają jedynie celnicy w izbach celnych. Co więcej, pociągi towarowe są dokładnie monitorowane na długości całej trasy, dzięki czemu klient ma gwarancję bezpieczeństwa przesyłanych produktów. Zazwyczaj linie kolejowe przebiegają przez tereny wolne od działań wojennych, zamieszek i niepokojów społecznych (tak przynajmniej jest w przypadku Nowego Jedwabnego Szlaku łączącego Chiny z Polską i Europą).

Kolej ma jeszcze jedną zaletę – w porównaniu do innych środków transportu jest bezpieczna dla środowiska, ponieważ emituje najmniej szkodliwych substancji.

Pociągi towarowe – element spedycji multimodalnej

Ekspresowe pociągi towarowe doskonale sprawdzają się w ramach spedycji multimodalnej. Jej ideą jest wykorzystanie różnych środków transportu w celu optymalizacji kosztów i czasu przewozu oraz stworzenia usługi wygodnej dla klientów. Trzonem transportu multimodalnego realizowanego na trasie pomiędzy Europą a Dalekim Wschodem są właśnie ekspresowe pociągi towarowe, które w szybki i bezpieczny sposób przewożą towary na dużych odległościach.

Źródło: Symlog – spedycja międzynarodowa