budowa wlosa

Zastanawiasz się, z czego składają się włosy i co nadaje im konkretny wygląd i strukturę? Budowa włosa, wbrew pozorom, jest dość skomplikowana – podobnie jak proces ich wzrostu. Poznaj jej 5 najważniejszych sekretów – dzięki temu dowiesz się, jak zadbać o kosmyki, by były zdrowe, gęste i lśniące.

  • Struktura włosów jest zapisana w genach

Intryguje Cię, co sprawia, że Twoje włosy są proste niczym druty, a inni mogą pochwalić się bujną, kręconą czupryną? Za strukturę kosmyków odpowiadają geny, a dokładniej jeden z nich, który naukowcy nazwali „trichohyalin”. Gdy dochodzi w nim do zaburzenia równowagi aminokwasowej, włosy się kręcą. Na poziomie fizycznym zaś ich kształt warunkuje cysteina, czyli główny składnik keratyny – podstawowego budulca każdego z kosmyków.

Co ciekawe, kręcone włosy mają bardziej eliptyczny przekrój poprzeczny, a proste – okrągły.

  • Za kolor włosów odpowiada melanina

To barwnik, który występuje również w komórkach skóry i decyduje o naszym fototypie. Melanocyty, które ją produkują, znajdują się w macierzy włosa, a więc (w uproszczeniu) – na dnie jego cebulki. Na barwę może mieć wpływ także to, jakich składników dostarcza macierzy organizm. Ważną rolę odgrywa m.in. miedź i biotyna, której odpowiedni poziom może wspierać utrzymanie właściwego koloru włosów i zapobiegać siwieniu.

  • Łodyga włosów jest złożona z martwych, zrogowaciałych komórek

Część włosa, która znajduje się nad skórą, jest już martwa – m.in. dlatego nie odczuwasz dotykania kosmyków. To oznacza, że wszystkie procesy, które mają wpływ na ich stan i strukturę, zachodzą w cebulkach włosowych. Z tego powodu tak istotne jest odżywanie od wewnątrz, np. przy wsparciu naturalnych suplementów diety, takich jak VITAPIL® Tabletki.

  • Najgrubsze włosy mają rdzeń

Łodyga włosa składa się z osłonki (łusek) oraz kory. Te najgrubsze, najczęściej proste włosy, mogą być jednak bogatsze o dodatkowy element, który decyduje o ich większej sile – mowa o rdzeniu włosa. A co, jeśli go nie ma? Miejsce, gdzie powinien się znajdować, wypełnia pusta przestrzeń.

  • Włosy różnią się porowatością

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje włosy są mniej lub bardziej podatne na puszenie czy zabiegi stylizacyjne? Powodem jest oczywiście budowa włosa, a dokładniej – porowatość łodygi. Pod tym względem kosmyki można podzielić na nisko-, średnio- oraz wysokoporowate. Włosy niskoporowate wyróżniają się ściśle przylegającymi do siebie łuskami włosowymi, są zazwyczaj gładsze i bardziej oporne, przez co trudniej je ułożyć. Wysokoporowate kosmyki mają zaś bardziej otwarte łuski i łatwiej poddają się działaniu wilgoci i puszeniu.

Jak zatem widać, z jednej strony budowa włosa jest zapisana w genach, z drugiej zaś – masz na nią wpływ poprzez to, jakich składników dostarczasz swojemu organizmowi. Jeżeli zależy Ci na tym, by kosmyki rosły zdrowo, zadbaj o właściwą dietę, którą w razie potrzeby możesz wesprzeć odpowiednio dobraną suplementacją.