dogoterapia

Zwierzak w domu, nawet mimo kłopotów, które niekiedy przysparza i masy obowiązków, to jednak mimo wszystko masa radości. Często traktujemy go nawet jak kolejnego członka rodziny. W naszych pupilach doceniamy głównie ich przywiązanie, zachęcanie do zabawy (czasami nawet ruchu na spacerach) i bezwarunkowy optymizm, który tak łatwo jest w stanie przenieść się i na nas. Gdzieś w tym wszystkim siedzi najbardziej istotna cecha, o której często nie zdajemy sobie sprawy i w ogóle nie myślimy – terapeutyczne właściwości, jakie niosą dla człowieka relacje ze zwierzętami.

Według raportu TNS niemal połowa z nas posiada w domu jakiegoś pupila. Co więcej, uważamy, że posiadają one zbawienny wpływ na wychowywanie dzieci. Swoje pociechy uczymy w ten sposób odpowiedzialności i budowania więzi z istotą żywą. To właśnie wpływ zwierząt na człowieka wykorzystuje zooterapia.

Psi rehabilitanci

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych jej dziedzin jest natomiast dogoterapia. Wszystkie psy biorące udział w sesjach terapeutycznych z osobami chorymi, ale też często samotnymi i starszymi, są specjalnie do tego szkolone. Cała sesja odbywa się pod okiem opiekuna. Nie do przecenienia jest również wpływ tych zwierząt na dzieci niepełnosprawne intelektualnie. Istotne staje się tutaj nawiązanie więzi, co jest bardzo ważnym etapem dalszej rehabilitacji. Poprzez interakcję z czworonogiem dzieci uczą się komunikacji, rozwijają się też umiejętności społeczne i poznawcze. Co jednak najważniejsze, jest to świetna zabawa, poprawiająca nastrój i humor.

Felinoterapia, czyli mruczący terapeuci

Nieco inaczej sprawa ma się z kotami. Nie są one tresowane do tego celu, gdyż stanowią tylko niejako pomost dla terapeuty, który w ten sposób stara się nawiązać porozumienie z chorą osobą. Koty nie są tak bezpośrednie w kontakcie jak psy. Są jednak spokojniejsze, o wiele łatwiej dają się głaskać i przytulać. A spokój ten bardzo łatwo przekazują osobom ze swego otoczenia. Ciekawą właściwością kociej fizjologii jest również temperatura ciała, wynosi bowiem aż 38˚C. Nie tylko daje poczucie ciepła, ale potrafi również wygrzewać bolące miejsca.
Wszystko to stanowi bardzo znaczące uzupełnienie ogólnej terapii. Pamiętajmy jednak, że również nasi domowi pupile potrafią dać nie tylko bezwarunkową miłość. Przekażą nam wiele pozytywnej energii jeśli tylko będziemy potrafili z niej skorzystać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *