Kontrola zdrowia dziecka w pierwszych latach jego życia jest szczególnie ważna. Mały organizm dopiero się rozwija i zarówno rodzice, jak i lekarze powinni czuwać nad tym, aby rozwój ten przebiegał prawidłowo. Jednym z najbezpieczniejszych dla maluszków badań jest USG. Sprawdza się ono w diagnozowaniu wielu problemów zdrowotnych, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Do podstawowych badań przeprowadzanych już u noworodków jest badanie USG jamy brzusznej. Dla rodziców jednak ważne jest, jakie są wskazania do wykonania tego badania, a także co może ono wykryć i jak przebiega.

Badanie USG najbezpieczniejsze dla małych dzieci

Badanie USG to inaczej badanie ultrasonograficzne, którego działanie opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych. Wiele lat analiz i doświadczenie udowodniły, że badanie USG jest jednym z najbezpieczniejszych, a zarazem skutecznych metod diagnozowania obrazowego, zarówno dla noworodków, osób w podeszłym wieku, jak i kobiet w ciąży. Nie powinno więc dziwić, że badanie USG jest tak chętnie wykorzystywane przez lekarzy do diagnozowania wszelkich problemów zdrowotnych u najmłodszych pacjentów.

Wskazania do wykonania USG jamy brzusznej u dziecka

Noworodki i niemowlęta nie potrafią jeszcze powiedzieć rodzicom co i w jaki sposób je boli. Jednak już najmniejsze dzieci komunikują się na swój sposób i ważna jest odpowiednia obserwacja sygnałów dawanych przez dziecko. Do podstawowych symptomów świadczących o bolesności w obrębie jamy brzusznej jest płacz, prężenie się dziecka, podkurczanie nóżek, a także problemy z wypróżnianiem i oddawaniem gazów. Profilaktycznie badanie jest przeprowadzane u dzieci przedwcześnie urodzonych. Oprócz tego do niepokojących symptomów można zaliczyć zmianę koloru stolca czy zmniejszenie częstotliwości oddawania moczu, a także podwyższoną temperaturę ciała. 

Do innych niepokojących sygnałów skłaniających do zgłoszenia się na USG jamy brzusznej, zarówno u noworodków, jak i nieco starszych dzieci, można zaliczyć nieprawidłowy przyrost masy ciała, wymioty, zakażenie układu moczowego, wykryta żółtaczka, a także wyczuwalne pod palcami guzy czy patologiczne zgrubienia. W najbardziej skrajnych przypadkach badanie USG jamy brzusznej przeprowadza się także w podejrzeniu ostrego zapalenia trzustki. To jednak szczególnie rzadko dotyka najmłodszych pacjentów.

Co pomaga wykryć USG jamy brzusznej u małego dziecka

USG jamy brzusznej u małego dziecka jest badaniem skutecznym, kompleksowym, a jednocześnie bezpiecznym. W trakcie tego badania u dzieci ocenie przez lekarza podlega nie tylko układ pokarmowy, ale również układ moczowy. Badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej pozwala wykryć stany zapalne, zmiany ogniskowe, ale także liczne wady wrodzone. Do chorób wykrywanych przy pomocy USG jamy brzusznej można zaliczyć brak jednej nerki, torbielowatość nerek czy atrezję dróg żółciowych. Ponadto badanie USG jamy brzusznej u dzieci przyczynia się do wczesnego wykrywania schorzeń układu pokarmowego i moczowego, takich jak kamica nerkowa czy refluks żołądkowo-przełykowy.

Jak przebiega badanie USG jamy brzusznej

Badanie USG jamy brzusznej przeprowadzane jest w pozycji leżącej, na plecach. Niezbędne jest odsłonięcie brzuszka dziecka. Następnie lekarz nanosi na badany obszar specjalny żel umożliwiający przewodzenie fal ultradźwiękowych. W trakcie badania lekarz wodzi po brzuchu głowicą aparatu do USG, a na ekranie urządzenia pojawia się czarno-biały obraz ukazujący wnętrze jamy brzusznej i znajdujące się w niej narządy. 

W czasie badania USG jamy brzusznej u dziecka lekarz ocenia wszystkie narządy zlokalizowane w jamie brzusznej, a więc cały przewód pokarmowy, żołądek, wątrobę, pęcherzyk żółciowy i drogi żółciowe, trzustkę, śledzionę, a także układ moczowy, czyli nerki i pęcherz moczowy. Ocenie podlega prawidłowość w budowie, a także wielkość narządów. Na tej podstawie w większości przypadków lekarz może postawić jednoznaczną diagnozę i określić czy u dziecka występują jakieś niepokojące problemy zdrowotne wymagające leczenia. Dla rodziców szczególnie ważne jest, że wyniki badania dostępne są zaraz po jego przeprowadzeniu, bez potrzeby stresującego oczekiwania na diagnozę.

Źródło: Gabinet USG – badania USG